Tweede kuiken van slechtvalken geboren in Sint-Maartenskerk

Hoog in de toren van de Sint-Maartenskerk is deze week nieuw leven geboren. Het eerste slechtvalkkuiken van het kweekseizoen 2026 kroop op paasmaandag uit het ei. Gisteren volgde de geboorte van het tweede kuiken. De kuikens zijn de jongen van de slechtvalken Jara en James, die dit jaar opnieuw kozen voor de kerktoren als veilige broedplaats.

 

Een pasgeboren slechtvalkkuiken weegt bij de geboorte amper 35 tot 40 gram, maar groeit razendsnel. In de komende weken zorgen Jara en James intensief voor hun jongen. De kuikens eten wat de ouders hen brengen: slechtvalken zijn niet kieskeurig wat prooi betreft. In de stad bestaan hun maaltijden vooral uit duiven, maar ook spreeuwen en merels staan op het menu.

 

Het blijft niet bij twee kuikens. De twee overige eieren worden naar verwachting in de komende week uitgebroed, wat betekent dat het nest snel voller en levendiger zal worden. Een nest met vier kuikens is zeker geen uitzondering: slechtvalken leggen meestal drie tot vier eieren, al zijn legsels van vijf tot zes eieren ook mogelijk.

 

De jongen blijven nog geruime tijd in de nestkast. Na ongeveer 40 tot 46 dagen verlaten ze het nest en maken ze hun eerste vlucht rond dag 40. Ook daarna blijven de ouders hen nog begeleiden en voeden tot ze volledig zelfstandig zijn.

 

De slechtvalken gebruiken de toren van de Sint-Maartenskerk al jaren als broedplek. Stad Kortrijk liet er in 2008 een nestbak plaatsen. Pas in 2017 kwam het tot een eerste nest, en enkel in 2022 en 2023 groeiden er ook effectief kuikens op in Kortrijk. Het huidige slechtvalkwijfje verscheen in 2021 als tweedejaars en verdreef toen het vorige broedende wijfje. De voorbije jaren liep het broedseizoen telkens mis: in 2024 kwamen de eieren niet uit en in 2025 mislukte het broedsel op Sint-Elisabeth.

Met dit nieuwe broedseizoen bevestigt de Sint-Maartenskerk opnieuw haar rol als vaste thuis voor deze indrukwekkende roofvogels, en krijgen inwoners de kans om van dichtbij – en met respect voor de rust van de dieren – dit bijzondere natuurverhaal mee te volgen. Maxim Veys, schepen van Natuur en Toerisme

Wie het broedproces van dichtbij wil volgen, kan de slechtvalken live bekijken via de webcam van de stad op Webcam Slechtvalken - YouTube

Slechtvalken 2026 (c) Kortrijk
  • png
Slechtvalken 2026 (c) Kortrijk

Ontvang het laatste Kortrijk nieuws via RSS.

Of abonneer handmatig met de Atom URL